بچه های کنکور 93 کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر

در این قسمت میتونید به بحث در مورد کنکور کاردانی به کارشناسی بپردازید

مدیران انجمن: Parsian، rosa_127، Moh3n II، مدیران

قفل شده

سطح کنکور امسال

1- آسان
7
21%
2- متوسط
22
67%
3- سخت
4
12%

مجموع رأی ها: 33

آواتار کاربر
Uniqueee
کاربر متوسط
کاربر متوسط

Re: بچه های کنکور 93 کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر

پست توسط Uniqueee » شنبه 23 آذر 1392, 11:30 am

سلام بچه ها
خوبین؟ چه خبر از درسا؟
من توو این 2هفته یه چیزی کشف کردم!
قبلاً فک میکردم سیستم عامل مدرسان حرف نداره ولی الان میبینم که سیستم عامل مقسمی(ویرایش6) از اون عالی تره!
یعنی مدرسان در مقابل مقسمی عددی نیست...
وقتی مقسمی میخونم میبینم که خیلی از مطلبا رو من نمیدونستم...
واقعاً عالیه...
حداقل تا فصل3 که من خوندم.
همین!
من میخوام کتابامو بفروشم..هر کی میخواد شرایطشو بدونه بهم پیغام بده..
اکثراً هم مقسمی و 30آزمون هستند و 7آزمونم دارم
راستی خودم از شریعتی دوره روزانه ورودی بهمن قبول شدم.

آواتار کاربر
Uniqueee
کاربر متوسط
کاربر متوسط

پست توسط Uniqueee » شنبه 23 آذر 1392, 5:17 pm

samanehhh3566 نوشته شده:سلام دوستای عزیز
کسی میتونه تفاوت دقیق بین سیستمهای اشتراک زمانی و چندبرنامگی و چند وظیفه ای رو برام توضیح بده؟
fekr goli
سمانه جون به نظرم این 3تا خیلی شیر تو شیرن:دی
چند برنامه ای که 1دونه CPU داره و به کمک مکانیزم وقفه بین برنامه ها سوئیچ میکنه و برا افزایش بهره وری CPU استفاده میشه تا CPU زیاد بیکار نمونه!
اشتراک زمانی تعمیم چند برنامگی هستش یعنی اینم 1دونه CPU داره و به کمک مکانیزم وقفه بین برنامه ها سوئیچ میکنه ولی عوضش توو این؛ کاربر با سیستم ارتباط محاوره ای داره و همون لحظه جوابش رو میگیره!
چند وظیفه ای هم که یه جورایی اشتراک زمانی هستش که میشه تووش پردازش هایی رو ایجاد کرد و غیره

امیدوارم متوجه شده باشی...اگه سوالی داشتی بازم بپرس.
اگرم کسی فک میکنه من اشتباه میکنم بازم بگه تا بحث کنیم و بهتر متوجه بشیم!

آواتار کاربر
Uniqueee
کاربر متوسط
کاربر متوسط

پست توسط Uniqueee » شنبه 23 آذر 1392, 5:20 pm

راستی یه خواهشی هم از تمام بچه ها داشتم:
اینکه وقتی سوالی به صورت عمومی پرسیده میشه لطفاً به صورت عمومی جواب بدین تا اگر اشکالی هم وجود داره رفع بشه!
ممنون.

آواتار کاربر
samanehhh
کاربر متوسط
کاربر متوسط
محل اقامت: حوالی شهر شعر و ادب(شیراز)

پست توسط samanehhh » شنبه 23 آذر 1392, 5:52 pm

Uniqueee نوشته شده:راستی یه خواهشی هم از تمام بچه ها داشتم:
اینکه وقتی سوالی به صورت عمومی پرسیده میشه لطفاً به صورت عمومی جواب بدین تا اگر اشکالی هم وجود داره رفع بشه!
ممنون.
ممنونم عزیزم.توضیحاتت مفید و جامع بود.کاملا متوجه شدم.
goll
الهی مرا آن ده که آن به!!!

ایمیل من جهت راهنمایی و مشاوره:
samaneh480@yahoo.com

رسیدن
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط رسیدن » شنبه 23 آذر 1392, 10:09 pm

Uniqueee نوشته شده:
کسی میتونه تفاوت دقیق بین سیستمهای اشتراک زمانی و چندبرنامگی و چند وظیفه ای رو برام توضیح بده؟
fekr goli
چند برنامه ای که 1دونه CPU داره و به کمک مکانیزم وقفه بین برنامه ها سوئیچ میکنه و برا افزایش بهره وری CPU استفاده میشه تا CPU زیاد بیکار نمونه!
اشتراک زمانی تعمیم چند برنامگی هستش یعنی اینم 1دونه CPU داره و به کمک مکانیزم وقفه بین برنامه ها سوئیچ میکنه ولی عوضش توو این؛ کاربر با سیستم ارتباط محاوره ای داره و همون لحظه جوابش رو میگیره!
چند وظیفه ای هم که یه جورایی اشتراک زمانی هستش که میشه تووش پردازش هایی رو ایجاد کرد و غیره

سلام دوستان goll

چند برنامگی از اسمش معلومه یعنی چندتا برنامه با هم اجرا شن

فضای حافظه به چند بخش تقسیم میشه تو هر بخش یه کار مستقل قرار میگیره (استفاده بهینه از حافظه ) وقتی یکی از برنامه ها منتظر عملیات i/o باشه یه برنامه دیگه می تونه از زمان آزاد cpu استفاده کنه که cpu بیکار نباشه (بالا بردن راندمان cpu)

تو این سیستم یک cpu با مکانیسم وقفه بین i/o یک برنامه و پردازش یه برنامه دیگه می تونه سوئیچ کنه و اینجوری به نظر میاد که انگار چند برنامه دارن باهام کار می کنن ....
کاربر ارتباطی با کامپیوتر نداره و خطایابی برنامه مشکله ...

اشتراک زمانی تو اسمش اومده زمان

کامل کننده ی روش چندبرنامگیه اما با مکانسیم زمانبندی بین برنامه ها سوئیچ می کنه ، زمان cpu به کوانتوم های زمانی تقسیم میشه ، هر برنامه برای پردازش شدن به یک کوانتوم زمانی خاصی نیاز داره و طبق اون ممکنه برای پردازش منتظر بمونه یام منتظر نمونه ...

تو این سیستم یک پردازنده داریم که با سرعت زیاد در حد میلی ثانیه بین برنامه ها سوئیچ می کنه و کاربر با سیستم ارتباط داره ... و چندین کاربر همزمان می تونه ازسیستم استفاده کنه ... و امکان خطایابی توسط کاربر وجود داره ... مواردی که زمان پاسخ ِ کوتاه بخوایم، مناسبه ...

مثلاً ؛ فرض می کنیم کوانتوم زمانی cpu باشه 4 میلی ثانیه و به ترتیب پردازش1 باشه 24 میلی ثانیه پردازش 2 باشه 20 میلی ثانیه و پردازش 3 هم 8 میلی ثانیه باشه و اینا منتظر پردازش شدن، باشن؛ در این صورت پردازش 1 باید 6 بار تو صف قرار بگیره تا کامل پردازش بشه (تو هر 4 میلی ثانیه 1 بار پردازش 1 انجام میشه و بعد cpu سوئیچ میشه رو پردازش بعدی و پردازش 1 منتظر میمونه تا دوباره نوبتش برسه و همین جور دوباره 4 میلی ثانیه و انتظار و 4 میلی ثانیه و انتظار تا وقتی تموم بشه 24=6*4 ) و پردازش 3 فقط 2 بار باید منتظر بمونه تا پردازشش تموم بشه (8=2*4) و ....

چند وظیفه گی یا چند نخی تو اسمش اومده چند نخ چند وظیفه

اینا در واقع همون سیستم های اشتراک زمانی هستن ، تو این سیستم ها هر پردازش که یک برنامه در حال اجراست به چند بخش تقسیم میشه که به هر کدوم از این بخشا میگن نخ یا وظیفه و cpu بین نخ ها یا وظیفه های برنامه های مختلف سوئیچ می کنه

چیزی که فهمیدم اینان fekr
خدایا می خواهم برای تو حرکت کنم
و تمام سعی خود را به کار گیرم

هدفمند و پر شور گام بر می دارم
و فردا را به تو می سپارم

آواتار کاربر
Uniqueee
کاربر متوسط
کاربر متوسط

پست توسط Uniqueee » یک‌شنبه 24 آذر 1392, 4:44 pm

رسیدن نوشته شده:
Uniqueee نوشته شده:
fekr goli

سلام دوستان goll

چند برنامگی از اسمش معلومه یعنی چندتا برنامه با هم اجرا شن

فضای حافظه به چند بخش تقسیم میشه تو هر بخش یه کار مستقل قرار میگیره (استفاده بهینه از حافظه ) وقتی یکی از برنامه ها منتظر عملیات i/o باشه یه برنامه دیگه می تونه از زمان آزاد cpu استفاده کنه که cpu بیکار نباشه (بالا بردن راندمان cpu)

تو این سیستم یک cpu با مکانیسم وقفه بین i/o یک برنامه و پردازش یه برنامه دیگه می تونه سوئیچ کنه و اینجوری به نظر میاد که انگار چند برنامه دارن باهام کار می کنن ....
کاربر ارتباطی با کامپیوتر نداره و خطایابی برنامه مشکله ...

اشتراک زمانی تو اسمش اومده زمان

کامل کننده ی روش چندبرنامگیه اما با مکانسیم زمانبندی بین برنامه ها سوئیچ می کنه ، زمان cpu به کوانتوم های زمانی تقسیم میشه ، هر برنامه برای پردازش شدن به یک کوانتوم زمانی خاصی نیاز داره و طبق اون ممکنه برای پردازش منتظر بمونه یام منتظر نمونه ...

تو این سیستم یک پردازنده داریم که با سرعت زیاد در حد میلی ثانیه بین برنامه ها سوئیچ می کنه و کاربر با سیستم ارتباط داره ... و چندین کاربر همزمان می تونه ازسیستم استفاده کنه ... و امکان خطایابی توسط کاربر وجود داره ... مواردی که زمان پاسخ ِ کوتاه بخوایم، مناسبه ...

مثلاً ؛ فرض می کنیم کوانتوم زمانی cpu باشه 4 میلی ثانیه و به ترتیب پردازش1 باشه 24 میلی ثانیه پردازش 2 باشه 20 میلی ثانیه و پردازش 3 هم 8 میلی ثانیه باشه و اینا منتظر پردازش شدن، باشن؛ در این صورت پردازش 1 باید 6 بار تو صف قرار بگیره تا کامل پردازش بشه (تو هر 4 میلی ثانیه 1 بار پردازش 1 انجام میشه و بعد cpu سوئیچ میشه رو پردازش بعدی و پردازش 1 منتظر میمونه تا دوباره نوبتش برسه و همین جور دوباره 4 میلی ثانیه و انتظار و 4 میلی ثانیه و انتظار تا وقتی تموم بشه 24=6*4 ) و پردازش 3 فقط 2 بار باید منتظر بمونه تا پردازشش تموم بشه (8=2*4) و ....

چند وظیفه گی یا چند نخی تو اسمش اومده چند نخ چند وظیفه

اینا در واقع همون سیستم های اشتراک زمانی هستن ، تو این سیستم ها هر پردازش که یک برنامه در حال اجراست به چند بخش تقسیم میشه که به هر کدوم از این بخشا میگن نخ یا وظیفه و cpu بین نخ ها یا وظیفه های برنامه های مختلف سوئیچ می کنه

چیزی که فهمیدم اینان fekr
خوب بود..ممنون. goli

آواتار کاربر
Uniqueee
کاربر متوسط
کاربر متوسط

پست توسط Uniqueee » یک‌شنبه 24 آذر 1392, 4:45 pm

حالا یه سوال:
توو کتاب مقسمی نوشته:
"الگوریتم SJF نیز نوعی روش Priority است که در آن اولویت معکوس زمان انفجار بعدی است" یعنی چی؟
من نمیتونم هضمش کنم:|

رسیدن
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط رسیدن » دوشنبه 25 آذر 1392, 6:15 am

Uniqueee نوشته شده:حالا یه سوال:
توو کتاب مقسمی نوشته:
"الگوریتم SJF نیز نوعی روش Priority است که در آن اولویت معکوس زمان انفجار بعدی است" یعنی چی؟
سلام ......
کتاب مقسمی ندارم ؛ این مباحثو نخوندم ....

یه نگاه انداختم به مطالب ... اینی که گفته ترجمه اش چی میشه؟ naj

کدام گزینه: ddn:
الف - الگوریتم SJF نیز نوعی روش اولویت پردازش است که در آن اولویت، معکوس ِ کوتاه ترین زمان اجرای بعدی است ؟
ب - الگوریتم SJF نیز نوعی روش اولویت پردازش است که در آن اولویت ِ معکوس، کوتاه ترین زمان اجرای بعدی است ؟

ج - اشتباه در ترجمه
د- هیچکدام
آخرین ویرایش توسط رسیدن در دوشنبه 25 آذر 1392, 3:18 pm، در مجموع 1 بار ویرایش شده است.

و فردا را به تو می سپارم

آواتار کاربر
Uniqueee
کاربر متوسط
کاربر متوسط

پست توسط Uniqueee » دوشنبه 25 آذر 1392, 12:04 pm

رسیدن نوشته شده:
توو کتاب مقسمی نوشته:
سلام ......

الف - الگوریتم SJF نیز نوعی روش اولویت پردازش است که در آن اولویت، معکوس ِ کوتاه ترین زمان اجرای بعدی است ؟
ب - الگوریتم SJF نیز نوعی روش اولویت پردازش است که در آن اولویت ِ معکوس، کوتاه ترین زمان اجرای بعدی است ؟

[/b] fekr
والا منم نمیدونم کدوم گزینه رو میگه...ماشالا کاما ماما هم نذاشته آدم بفهمه منظورش چیه؟:\
خب اگه الف باشه یعنی چی؟ میتونی با اعداد و مثال توضیح بدی؟
ممنون!

رسیدن
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط رسیدن » دوشنبه 25 آذر 1392, 4:35 pm

Uniqueee نوشته شده:
رسیدن نوشته شده:
توو کتاب مقسمی نوشته:
سلام ......

[/b] fekr
والا منم نمیدونم کدوم گزینه رو میگه...ماشالا کاما ماما هم نذاشته آدم بفهمه منظورش چیه؟:\
خب اگه الف باشه یعنی چی؟ میتونی با اعداد و مثال توضیح بدی؟
ممنون!
این مباحثو نخوندم که تسلط داشته باشم .. فقط یه نگاه انداختم .... از طرفی اصلا مفهوم این خط برام ملموس نیستش .. چی رو توضیح بدم عزیزم ؟

روش الگوریتم Priority انواع مختلفی داره یکی از این انواع Priority ، روش الگوریتم SJF هستش ... الگوریتم Priority یعنی زمانبندی با اولویت که روش الگوریتم SJF زیر مجموعه اش حساب میشه ، SJF زمانبندی با اولویت داره ..... منتها اولویتش چیه ؟ اولویتش اوناییه که زمان اجرای کمی دارن اول انجام شن ... نوع اولویت بندی ها تو انواع Priority متفاوته ولی همشون یه اولویتی دارن که بر اساس اون پردازشا انجام میشن ..

اون یه خط هم به نظرم خواسته روش پیاده سازی SJF رو از رو Priority توضیح بده ، (معنی اون خطه : اگر در روش الگوریتم Priority اولویت معکوس بشه ، میشه الگوریتم SJF ؟؟ ) به نظرم نمیشه همچین چیزی و تناقض وجود داره ..

تصور کن تو روش الگوریتم Priority داشته باشیم؛

P1 3 2
P3 5 1
P2 9 3
(قرمزا اولویت رو مشخص می کنه سبزا زمان اجرا )

در الگوریتم Priority اونی که اولویت بیشتری داره اول انجام میشه یعنی :اول P3 بعد P1 بعد هم P2
خوب حالا اجرای معکوس اولویت ؟ P2 بعد P1 بعد هم P3 آیا این الان همون روش SJF شده ؟ یعنی به ترتیب اونی که کمترین زمان رو برای اجرا رو داشته انجام شده ؟

اگه بخوایم با SJF حل کنیم ( کمترین زمان اجرا) مگه نمیشه ؛ P1 بعد P3 بعد هم P2 ؟
نمیدونم درست میگم یا نه؟ ... fekr

به نظرم؛ هدف مقسمی این بوده که بگه SJF یه نوعی از الگوریتم Priority محسوب میشه ؛ bale

دوستان عزیز ؛ ذکات علم نشر آن است ؛ کی خونده اینارو ؟ همکاری کنین .. ممنونم goll

و فردا را به تو می سپارم

آواتار کاربر
Uniqueee
کاربر متوسط
کاربر متوسط

پست توسط Uniqueee » سه‌شنبه 26 آذر 1392, 6:05 pm

مرضیه جان ممنون بابت توضیحاتت!
ولی من همه اینارو بلدم فقط نمیدونم معنی اون خط یعنی چی؟ اصلاً منظورش چیه؟:\

آواتار کاربر
samanehhh
کاربر متوسط
کاربر متوسط

پست توسط samanehhh » سه‌شنبه 26 آذر 1392, 10:29 pm

توو کتاب مقسمی نوشته:
بچه ها منم نفهمیدمش.
nar

samaneh480@yahoo.com

رسیدن
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط رسیدن » چهارشنبه 27 آذر 1392, 9:28 am

(معنی اون خطه : اگر در روش الگوریتم Priority اولویت معکوس بشه ، میشه الگوریتم SJF ؟؟ ) به نظرم نمیشه همچین چیزی و تناقض وجود داره ..

P1 3 2
P3 5 1
P2 9 3

در الگوریتم Priority اونی که اولویت بیشتری داره اول انجام میشه یعنی :اول P3 بعد P1 بعد هم P2
خوب حالا اجرای معکوس اولویت Priority ؟ P2 بعد P1 بعد هم P3 آیا این الان همون روش SJF شده ؟ (نه !! ) یعنی به ترتیب اونی که کمترین زمان رو برای اجرا رو داشته انجام شده ؟ (نه نشده !)

طبق اینایی که گفتم اگه منظور مقسمی این باشه که اولویت Priority رو معکوس کنیم میشه SJF ، حرف مقسمی نقض میشه .... خواستم اینو بگم ...

موارد ابهامی خیلی زیادن ... مثلاً PCB و PSW تو بعضی تستا یا همون مفسر فرمان که گفتی تو سیستم عاملهای قدیمی تو هسته بوده ...

Uniqueee نوشته شده:مرضیه جان ممنون بابت توضیحاتت!
منظور و مفهوم اون یه خط رو بلد نیستم ... :wink:
در مورد توضیحات هم ؛ بیشتر به خاطر این از اولش می گم که اگه کسی اومد اینارو خوند بفهمه چی به چیه .. مثلاً آقا رضا که می گفتن حوصله م نمیشه برم از تو انباری کتابامو وردارم ddn: ...

و فردا را به تو می سپارم

آواتار کاربر
samanehhh
کاربر متوسط
کاربر متوسط

پست توسط samanehhh » چهارشنبه 27 آذر 1392, 11:26 am

سلام
میگم دوستان شاید منظور مقسمی این بوده که تو الگوریتمsjf کارها به ترتیب الویت ورودیشون اجرا نمیشن .برعکس الگوریتم اولویت.
نه؟نظر شما چیه؟
fekr

samaneh480@yahoo.com

آواتار کاربر
Uniqueee
کاربر متوسط
کاربر متوسط

پست توسط Uniqueee » چهارشنبه 27 آذر 1392, 4:22 pm

رسیدن نوشته شده:
(معنی اون خطه : اگر در روش الگوریتم Priority اولویت معکوس بشه ، میشه الگوریتم SJF ؟؟ ) به نظرم نمیشه همچین چیزی و تناقض وجود داره ..

P1 3 2
P3 5 1
P2 9 3

خوب حالا اجرای معکوس اولویت Priority ؟ P2 بعد P1 بعد هم P3 آیا این الان همون روش SJF شده ؟ (نه !! ) یعنی به ترتیب اونی که کمترین زمان رو برای اجرا رو داشته انجام شده ؟ (نه نشده !)

طبق اینایی که گفتم اگه منظور مقسمی این باشه که اولویت Priority رو معکوس کنیم میشه SJF ، حرف مقسمی نقض میشه .... خواستم اینو بگم ...

موارد ابهامی خیلی زیادن ... مثلاً PCB و PSW تو بعضی تستا یا همون مفسر فرمان که گفتی تو سیستم عاملهای قدیمی تو هسته بوده ...

Uniqueee نوشته شده:مرضیه جان ممنون بابت توضیحاتت!
منظور و مفهوم اون یه خط رو بلد نیستم ... :wink:
در مورد توضیحات هم ؛ بیشتر به خاطر این از اولش می گم که اگه کسی اومد اینارو خوند بفهمه چی به چیه .. مثلاً آقا رضا که می گفتن حوصله م نمیشه برم از تو انباری کتابامو وردارم ddn: ...
آهان..از اون لحاظ!
فک کردم همه رو برا من توضیح میدی :دی

قفل شده