گامهايي براي کسب اعتماد به نفس

بحث در مورد مسائل روانشناسی
Ramin
همکار قدیمی
همکار قدیمی
تماس:

گامهايي براي کسب اعتماد به نفس

پست توسط Ramin » پنج‌شنبه 27 تیر 1387, 11:59 am

گام1: فهرستي از موفقيت هايي را که تا کنون نصيبتان شده تهيه کنيد .

گام2: هرچند وقت يک بار به ميان طبيعت برويد و در محيطي سبز و سرشار از آرامش قدم بزنيد .

گام3: در تعطيلات آخر هفته به تماشاي کارتون هاي مورد علاقه تان بپردازيد .

گام4: تلاش کنيد هميشه مثبت بينديشيد .

گام5: به خاطر داشته باشيد که هرگاه در کاري حيران و سرگردان مي مانيد ، در حال آموختن نکته اي جديد هستيد .

گام6: در روز عشق «والنتاين» براي خودتان کارت تبريک بخريد.

گام7: هر چند وقت يک بار به يک مکان مقدس برويد و در خلوت با خداوند راز و نياز کنيد .

گام8: هر چند وقت يک بار به رستوران مورد علاقه تان برويد.

گام9: با کسي که از صميم قلب دوستش داريد ، تلفني صحبت کنيد .

گام10: هر روز خود را در آينه نگاه کنيد و از ديدن زيباييهاي خود لذت ببريد و خداوند را سپاس گوييد.

گام11: اهداف خود را بنويسيد و هر روز آنها را بخوانيد .

گام12: وسواس را از زندگي خود حذف کنيد .و بدانيد که با برداشتن اين گام ، قادر به انجام هرکاري خواهيد بود .

گام 13: لبخند را وسيله زينتي دائمي خود کنيد.

گام14: تاخير در انجام کارها ، بهتراز انجام ندادن آنهاست .

گام15: براي خودتان يک مشاور برگزينيد و از راهنمايي هاي او استفاده کنيد.

گام16: هنگام راه رفتن سر خود را بالا بگيريد ، و محکم راه برويد.

گام17: وقتي در کاري موفق مي شويد ، با خريدن يک هديه براي خودتان موفقيت تان را جشن بگيريد.

گام18: براي خودتان گل بخريد.

گام19: هروقت احساس تنش کرديد ، به يک موسيقي کلاسيک ملايم گوش بدهيد.

گام20: تکرار عبارات تاکيدي مثبت را به ياد داشته باشيد .عباراتي مثل :
هر روز ، هر قدمي که برمي دارم ، بهتر و بهتر مي شوم .
من اين وضعيت را به عشق الهي مي سپارم و به بهبود آن اطمينان کامل دارم .
نعمت هاي کائنات بي شمار هستند از اين رو همواره احساس وفور نعمت کرده و مي دانم که به تمامي خواسته هاي بر حق خود مي رسم .
من کساني را که در حقم بدي کرده اند مي بخشم و آزاد مي شوم.
من کاملا از خودم رضايت دارم و...

گام21: از کساني که شما را مورد ستايش قرار مي دهند تشکر کنيد .

گام22: هر روز 10واژه جديد بياموزيد.

گام23: همواره خداوند را ستايش کنيد و شکرگزار باشيد .

گام24: قبول کنيد که انسان جايزالخطا است و مهارت هاي جديد را بياموزيد.

و گام آخر:
هر روز به اين جملات فکر کنيد:
تا زماني که خودتان نخواهيد ، هيچ کس نمي تواند تحقيرتان کند.
خواه فکر کنيد کاري را مي توانيد انجام دهيد ، خواه فکر کنيد که از انجام کاري ناتوان هستيد ؛ هميشه حق با شماست .
عشق از آن جهت در ما به وديعه گذاشته شده که آن را به ديگران ببخشيد.
قلمرو خداوند ، درون ما انسان هاست .
هر کاري که دوست داري انجام بده ، پول خود به دنبال کار مي آيد.
به دنبال رستگاري و سعادت خودت باش.
فرصتها هیچ گاه از بین نمی روند، بلکه شخص دیگری فرصت از دست داده ما را تصاحب خواهد کرد

Ramin
همکار قدیمی
همکار قدیمی
تماس:

پست توسط Ramin » پنج‌شنبه 27 تیر 1387, 11:59 am

اندرزهاي کريستين لارسون
چنان قوي باش که هيچ عاملي ، آرامش فکر تو را بر هم نزند .
درباره سلامت، شادماني و خوشبختي سخن بگو.
محاسن و مزاياي دوستانت را به آنان گوشزد کن .
در هر چيز ، جنبه روشن آن را ببين .
هميشه درباره بهترين پيش آمدها فکر کن.
از موفقيت ديگران همان قدر خوشحال باش که از موفقيت خودت خوشنود مي شودي.
به اشتباهات گذشته فکر مکن ، اما از آن ها درس بگير.
شاد و بشاش باش و به ديگران لبخند بزن .
آن قدر بزرگ باش که نگران نشوي ، آن قدر نجيب و موقر باش که خشمگين نشوي و آن قدر شاد باش که اجازه ندهي مشکلي بروز کند .
فرصتها هیچ گاه از بین نمی روند، بلکه شخص دیگری فرصت از دست داده ما را تصاحب خواهد کرد

Ramin
همکار قدیمی
همکار قدیمی
تماس:

پست توسط Ramin » پنج‌شنبه 27 تیر 1387, 12:00 pm

جملات نغز و كوتاه مهارتهاي زندگي

ـ رابطه اي كه از دو نفر يك نفر بسازد،هر يك از آنها نيم انساني خواهد بود.

ـ هر گاه خود را دوست بداريد،تاييد كنيد و بپذيريد،تقريبا غير ممكن است كه به كارهاي محدود كننده،مخرب و ناراستين،كه جز شكست حاصلي ندارد،دست بزنيد.

ـ البته هميشه نمي توان در هر كاري به مقام نخست رسيد،در هر مسابقه اي برنده شد و مدال گرفت،اما بدون ترديد مي توان همواره فردي مهم،ارزنده و مفيد بود.

ـ در عزت نفس،سخن از نفس در ميان است،نه از مال و مكنت و تاييد و تحسين.

ـ هر چيزي در زندگي،يا مجالي براي رشد و بالندگي است و يا آغازي براي در جا زدن و ركود و كسالت،اختيار با شماست.

ـ وقتي ديگران را براشفته و ناراحت مي بينيد همواره به خاطر داشته باشيد كه ايشان صاحب اختيار،رنج و محنت خويشند،شما ناگزير نيستيد كه به اردوگاه آنها ملحق شويد.

ـ كسي نمي تواند بدون رضايت شما احساسي را بر شما تحميل كند.

ـ روزهاي عمر ما،ذخاير گرانبهاي زندگي ما هستند.

ـ در درون ما چاهي به عمق بي نهايت از خلاقيت،ابتكار و نوآوري وجود دارد.استعداد و نيروي بالقوه اين مخزن چنان بيكرانه است كه در حيطه تصور ما نمي گنجد.

ـ اگر فردي با رفتار ناصواب خود شما را به خشم آورد،يا به گونه اي ديگر شما را به خشم آورد،از خود بپرسيد با چه رفتاري به او آموخته ام كه مي تواند مرا آلت دست خود كند.

ـ پرداختن به كاري كه به آن عشق مي ورزيد،اساسي ترين شرط گشايش دروازه فراواني نعمت در زندگي شماست.

ـ كسي شما را براي خشمناك شدنتان مجازات نمي كند،همين خشم است كه شما را به كيفر مي رساند.

ـ اگر از اعتماد به نفس بهره نداريد،به كاري بپردازيد كه در نتيجه انجام آن نسبت به خود احساس رضايت كنيد.

ـ اگر من بخواهم براي شهامت كلمه اي متضاد پيشنهاد كنم،كلمه دنباله روي را بر واژه ترس ترجيح مي دهم.

ـ به جاي اينكه به باغ ديگران سرك بكشيد و ذهن خود را به كار ايشان معطوف كنيد به كار خود بپردازيد و هر چه مي خواهيد در باغ خويش بكاريد.

ـ براي تحول مدارس و تبديل آنها به مراكز آموزش راستين و سودمند،بايد اين مراكز به دست آموزگاران و مربيان دلسوزي سپرده شوند كه آموزشهايي از قبيل خودباوري،احساس محبت نسبت به شگفتيهاي عالم وجود و تحت كنترل در آوردن امور زندگي را دست كم به اندازه درس هندسه و دستور زبان حايز اهميت بدانند.

ـ براي كساني كه به جستجوي تجربه هاي تازه بر نمي آيند،ترس از شكست به ترس از موفقيت بدل مي شود

Ramin
همکار قدیمی
همکار قدیمی
تماس:

پست توسط Ramin » پنج‌شنبه 27 تیر 1387, 12:04 pm

رموز موفقيت، خودباوري و اعتماد به نفس

شما مي توانيد هر روز يك صفت را براي اعتماد به نفس در خود پرورش دهيد

هفته اول
روز اول : باور كنيد كه موجودي بي نظير در عالم هستيد .
روز دوم : ديگران را همينطوري كه هستند بپذيريد .
روز سوم : به هنر و استعداد ديگران حسادت نورزيد .
روز چهارم : هيچگاه خشمگين نشويد و همواره خونسردي خود را حفظ كنيد .
روز پنجم : به ديگران احترام بگذاريد .
روز ششم : با انسانهاي ژرف انديش معاشرت كنيد و از انسانهاي عيب جو و بدبين دوري كنيد .
روز هفتم : ديگران را دوست بداريد .

هفته دوم
روز اول : دست ديگران را براي ياري و كمك بفشاريد .
روز دوم : ديگران را ببخشيد .
روز سوم : انتظارات خود را از ديگران كاهش دهيد .
روز چهارم : ديگران را مورد انتقاد و سرزنش قرار ندهيد .
روز پنجم : خود را سرزنش نكنيد .
روز ششم : انتظارات منفي و غيرمنطقي را از ذهن خود بيرون كنيد .
روز هفتم : خود را جدي بگيريد .

هفته سوم
روز اول : ديگران را بخشي از وجود خود ببينيد .
روز دوم : خطاها و لغزشهاي خود را جدي نگيريد .
روز سوم : تصور ذهني خود را از ديگران اصلاح كنيد .
روز چهارم : ارزشهاي نيك را در خود تقويت كنيد .
روز پنجم : احساس رضايتمندي و خشنودي از خود را افزايش دهيد .
روز ششم : از تكنيك هاي تنفس عميق و تغذيه سالم استفاده كنيد .
روز هفتم : تبسم و خوش خلقي را تمرين كنيم .

هفته چهارم
روز اول : مسوليت كارهاي خود را بپذيريد .
روز دوم : سعي كنيد خطاها و لغزشهاي خود را كاهش دهيد .
روز سوم : مشكلات را آسان بگيريد و از ديگران براي رفع آنها ياري بخواهيد .
روز چهارم : به مسائل اطراف خود با نگرش مثبت برخورد كنيد .
روز پنجم : در صدد توجيه خود نباشيد .
روز ششم : براي شاديهاي خود پيش فرض و شرايط مشخص نكنيد .
روز هفتم : به واقعيات درون خود تمركز دهيد

Ramin
همکار قدیمی
همکار قدیمی
تماس:

بازسازی اعتماد به نفس برای زنان

پست توسط Ramin » پنج‌شنبه 27 تیر 1387, 12:13 pm

بسـیـاری از عـقاید ما تنها به این دلیل شکل می گیرند که
بیـش از انـدازه به گـوش مــا میرسند به همین دلیل شروع
می کنیم به پذیرفتن آنها.

آیا تا به حال چنین اتفاقی برای شما روی داده است؟

ریسـکش را قبـول نموده و مـوهایـتان را كوتاه میکنید. واقعا
جذاب و زیبا میشوید. روز بعد خـانه را به قصد محل کار ترک
می کـنـید و در راه به خود می گویید: "خیلی خوشحالم از
این کـه موهامـو کوتـاه کـردم، عاشقشم، واقعا زیبا شدم."
شـما به دفتر کار خود می رسید و وارد آسانسور میـشویـد
به طور اتفاقی یکی از همکارانتان را نیز در داخل آسانسور
مـی بینید، ناگهان او اخم هایش را در هم میکند و میـگوید
"آه، تو موهاتو کوتاه کردی؟ چی باعث شد همچین کاری بکنی؟!" در این جـاسـت کـه شما دست هایتان را بر روی سرتان می گذارید و حاضرید هر کاری انجام دهید تا یک کلاه به شما بدهند. احساس بدی به شما دست می دهد. واقعا چرا باید می رفتید و موهایتان را کوتاه می کردید؟

این روزها اعتماد به نفس برای خانم ها تبدیل به مقوله بسیار مهمی شده است. وجود مانکن های لاغر و انتظاراتی که از مادران امروزی میـرود واقعا انسان را به تعجب وا می دارند. اما تعجب آورتر از آن این است که نظرات دیگران چقدر سریع در افراد تاثیر می گذارند و اعتماد به نفس افراد تا چه حد کاهش پیدا کره است. چنین مسئله ای برای من در دوران دبیرستانم اتفاق افتاد. یک گروه چهار، پنج نفری بودند که هر روز مرا تمسخر می کردند و به من می گفتند که زشت و احمق هستم. من هم بعد از مدتی شروع کردم به باور کردن حرف های آنها.

این اصلا مهم نبود که پدر و مادر من هنوز هم عاشقانه یکدیگر را دوست می داشتند و خانه ما سرشار از شوق و شور و محبت بود، این اصلا اهمیت نداشت که تمام نمره هایم بالا بودند و دوستی داشتم که از سال سوم با هم بودیم. آنها به من می گفتند که هیچ ارزشی ندارم و من نیز تمام گفته هایشان را به طور کامل پذیرفته بودم. اعتماد به نفس من رفته رفته تحلیل پیدا می کرد و این امر باعث آزار من می شد.

اعتماد به نفس چیست؟
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
شاید تفسیر اعتماد به نفس کمی مشکل باشد. اعتماد به نفس خیلی بیشتر از این است که احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید، به کارهای خود افتخار کنید و تصویری را که در آینه می بینید دوست بدارید بلکه اعتماد به نفس تصور شما از ارزش های درونی تان است. دکتر جان نامیا در کتاب خود با عنوان " اصول آسیب شناسی روانی" اعتماد به نفس را به عنوان توانایی درک ارزش های شخصی بیان می کند.

ما اغلب معادله ها را به صورت وارونه می بینیم و فکر می کنیم که اعتماد به نفس را باید از طریق دیگران بدست آوریم در حالیکه این اعتماد به نفس ما است، توانایی ما در ارزشمند نگاه داشتن خود، عکس العمل ما نسبت به تصویری که در آینه می بینیم.

اثرات کمبود اعتماد به نفس
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
در آن زمان چون اعتماد به نفسم خطشه دار شده بود و اطمینان خاطرم را به کلی از دست داده بودم از صحبت کردن با دیگران چه در کلاس یا جمع های دوستانه و یا حتی در راهروها نیز خودداری می کردم. از ساعت نهار وحشت داشتم و هیچ گاه به داخل نهار خوری نمی رفتم و فکر کلاس های نمایش گروهی مرا دیوانه می کرد. من از جمع های دوستانه طرد شده بودم و خنده از روی لبانم رخت بر بسته بود.

متقاعد شده بودم که فرد بی ارزشی هستم. اگر چه همیشه نمره هایم از 90 به بالا بود اما در روزهای امتحان استرس شدیدی مرا فرا می گرفت. سعی می کردم که تا می توانم خودم را از نظر دیگران مخفی نگه دارم. تصور می کردم اگر وجودم را پنهان کنم دیگر هیچ کس نمی تواند مرا آزار دهد. این شرایط همچنان ادامه داشت و لازم بود که من راهی پیدا کنم تا از شر آن خلاص شوم. اما چیزی نبود که به من کمک کند زیرا مشکل اساسی خود من بودم. حتی گاهی اوقات به خودکشی فکر می کردم. البته در مورد فرار از خانه فکر نمی کردم زیرا باز هم نمی توانستم از خودم رها شوم. من عملا ترسیده بودم. این اتفاق ممکن است برای بسیاری از افراد روی دهد.

کمبود اعتماد به نفس و افسردگی
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ـ
کمبود اعتماد به نفس دلیل قطعی افسردگي نیست اما بر اساس تحقیقات مختلف ثابت شده است که این دو پا به پای هم پیش می روند و سازمان جهانی بهداشت نیز در توضیحات خود فقدان اعتماد به نفس را به افسردگی نسبت داده است.

1- کمبود اعتماد به نفس باعث می شود که شما تبدیل به دشمن ارزش های شخصیتان شوید. افکاری مانند: " اگر فقط کمی زیباتر بودم، اگر ورزشکار خوبی بودم، اگر جذاب و معروف بودم، اگر از پس درست کردن این بر می آمدم و ... " باعث خراب شدن کل زندگی شما می شوند. حتی اگر دیگران هم برای شما ارزش قائل شوند، صداهایی که دائما در گوش شما می پیچند باعث از بین رفتن آن ارزش ها می شوند. درست مثل نوشته های جوليا رابرتز در کتاب خود با عنوان "زن زیبا" که گفته افکار منفی خیلی سریع تر به درون ذهن شما نفوذ می کنند.

افکار منفی ملکه ذهن شما می شوند و شما به همین دلیل نسبت به مشکلات موجود بی توجه می شوید و به صورت بخش جدانشدنی زندگی روزمره شما در می آیند. بر طبق آمار، سازمان جهانی بهداشت و درمان اعلام کرده است که تنها 25 درصد از کل افرادی که در سطح جهان مبتلا به بیماری افسردگی هستند تحت درمان مناسب قرار می گیرند.

2- کمبود اعتماد به نفس در نوجوانان را جدی بگیرید زیرا در موارد بسیاری منجر به خودکشی می شود. در حال حاضر سومین عامل مرگ و میر در جهان خودکشی است که درصد عمده ای از آن به دلیل فقدان اعتماد به نفس روی می دهد.

3- کمبود اعتماد به نفس نه تنها در زندگی شغلی بزرگسالان تاثیر منفی می گذارد و قابلیت اجرایی آنان را کاهش می دهد بلکه در زندگی خانوادگی آنها نیز تاثیر گذاشته و باعث می شود که نسبت به شریک زندگی خود بی میل شوند و از قبال وظایف خود نسبت به فرزندان نیز در بمانند. فقدان اعتماد به نفس در کلیه امور زندگی انسان تاثیر می گذارد. این امر باعث می شود که فرد متحمل فشار رونی زیادی شود.

درمان
ـــــــــــــــــــــ
برای من هیچ چیز عوض نشد تا زمانیکه دبیرستان خود را تغییر دادم. درست است که در این مرحله تهدیدها خاتمه یافته بودند اما من هنوز مجبور بودم که با خودم روبرو شوم. فرار کاری را از پیش نمی برد. تنها تغییر صحنه ای که در آن هستیم باعث بازگرداندن اعتماد به نفس نمی شود، بلکه باید دیدگاه هایمان را نسبت به زندگی تغییر دهیم.

تابستان همان سال من با گروهی از افرادی که در جلسه مديتيشن با آنها آشنا شده بودیم به یک کنفرانس دعوت شدم. من پاسخ تمام سوالاتم را درست در جایی پیدا کردم که اصلا فکرش را هم نمی کردم. در آن جلسه من به این نتیجه رسیدم که خداوند مرا خیلی دوست دارد. در آنجا بود که به ارزش های روحی خود پی بردم و توانستم برای بار دیگر اعتماد به نفس از دست رفته ام را باز یابم و حالت عادی پیدا کنم. من در ابتدا نقاط مثبت خود را پیدا کردم و بر روی آنها کار کردم تا به نتیجه رسیدم.

هنگامیکه شما علایق خود را از دست دهید و از دوست داشتن دست بکشید قطعا دنیا برای شما تبدیل به یک مکان ترسناک می شود.

در حال حاضر من در زندگی خود امید دارم چیزی که قبلا وجود نداشت، من برای بقای خود تلاش می کردم اما همین امر باعث می شد تا از پا در آیم. زمان بسیار زیادی طول کشید تا توانستم دوباره به حقیقت باز گردم و درک کنم که خداوند هیچ وقت مرا فراموش نکرده بود. سال دوم دانشگاه بودم که این پیام آسماني را خواندم و واقعا به آن ایمان پیدا کردم :

"من تو را انتخاب کردم و هرگز تو را طرد نخواهم کرد پس هراسی به دل راه مده چرا که من همیشه با تو می مانم، وحشت نداشته باش زیرا که من پروردگارت هستم. من توان تو را می افزایم و در همه امور یاریت می کنم و تو همیشه تحت حمایت دستان پرهیزکار حق خواهی بود."

آواتار کاربر
Juggernaut
کاربر خوب
کاربر خوب
محل اقامت: اهواز
تماس:

پست توسط Juggernaut » شنبه 29 تیر 1387, 4:17 am

افزایش اعتماد به نفس

بسیاری از افراد، حتی آنهایی که به نظر خوش برخورد و صمیمی می رسند، با مسئله کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند. اما خوشبختانه گام های اولیه ای وجود دارد که می توان برداشت تا احساس بهتری نسبت به خود داشته و در مسائل اجتماعی آسوده تر باشیم.

از خودتان مراقبت کنید: داشتن اعتماد به نفس تا حدی به داشتن تصویری مثبت از اندام خود بستگی دارد. اگر هر روز صبح تا محل کار خود پیاده راه بروید، بیشتر ورزش کنید، و تغذیه سالم تری داشته باشید، هم در بهبود ظاهر و هم در بهبود حال شما تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. اگر احساس می کنید وقت کافی برای ورزش ندارید، سعی کنید صبح ها چند دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید – حتی یک پیاده روی کوتاه، اگر به طور روزانه تکرار شود، نتیجه بخش خواهد بود. مراقبه نیز به تمرکز شما کمک خواهد کرد.

یک فهرست تهیه کنید: در اغلب اوقات، افرادی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند فهرست های ذهنی ای از تمام ایرادهایشان دارند: بیش از اندازه چاق، دست و پا چلفتی، کند در روابط اجتماعی، و غیره. این نکات منفی را با تهیه فهرستی از خصوصیات مثبت خود، چه روی کاغذ چه به صورت ذهنی، به نکات مثبت تبدیل کنید. آیا آسانگیر و خوش برخورد هستید؟ در کار خاصی مهارت دارید؟ آیا طنز استثنایی دارید؟ تفکر در مورد این چیزها وقتی ایام به کام شما نیست تاثیر فراوانی در بهبود حال و افزایش اعتماد به نفس شما خواهد داشت.

دارو: برای برخی از افراد، اضطراب اجتماعی و کمبود اعتماد به نفس می تواند موجب ناتوانی در سخن گفتن در مقابل گروهی از افراد، یا در تعامل با فرد یا افراد دیگر گشته و منجر به حملات ترس شود. در برخی از این قبیل موارد پاسخ مسئله دارو است. داروهای ضد افسردگی مانند پاکسیل (1) و بازدارنده های مونوامین اکسیدازی، یا آرام بخش هایی مانند زاناکس (2)، لیبریوم (3)، والیوم (4)، می توانند به افرادی که اضطراب اجتماعی شدید دارند کمک کنند. با این وجود، بسیاری از افراد در حالی از این داروها به عنوان علاج هر دردی استفاده می کنند که شاید بهتر باشد مسئله آنها از طریق درمان حل شود. قبل از آغاز هر نوع رژیم دارویی باید ابتدا با یک پزشک مشورت شود.

چارچوب ذهنی: فکر ورود به اتاقی که پر از آدم های غریبه است شما را در جای خود می خشکاند؛ بعضی صبح ها، ترک خانه امری دشوار است. چنین افرادی می توانند از چند تمرین ساده ذهنی کمک بگیرند. قبل از ورود به موقعیت های اجتماعی ای که می توانند دشوار باشند، از خودتان بپرسید، "بدترین اتفاق ممکن چیست؟" انرژی خود را صرف خود موقعیت کنید، نه صرف نگرانی جلوتر در مورد آن. اگر کاری را برای بار اول انجام می دهید، تصور کنید که آن را قبلا هم انجام داده اید. به خاطر داشته باشید در آنچه که نمی آزمایید همیشه بازنده هستید.

اهداف واقع بینانه تایین کنید: بسیاری از افراد وقتی از عدم اعتماد به نفس رنج می برند که برای خود اهداف غیر قابل دسترس تایین کرده و در رسیدن به آنها با شکست مواجه می شوند. در عوض، اهدافی تایین کنید که قابل دسترس تر باشند و برای رسیدن به آنها در طول روز تلاش کنید. شاید نتوانید تا پایان هفته جهان را تسخیر کنید، اما حتما به کارهای خود خواهید رسید. با پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز این اهداف، احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

منبع فروم های نیک صالحی
What`s done is done.
.

تا هستم اي رفيق نداني که کيستم------روزي سراغ وقت من آئي که نيستم

در آستان مرگ که زندان زندگيست--------تهمت به خويشتن نتوان زد که زيستم
.
میخوام بپرم ، سقوط آزاد... یه سقوط آزاد با چشم های بسته...
دعام کنید...برای وقتی که چشمام رو باز میکنم دعام کنید.میخوام از دوباره شروع کنم...از وقتی که مردم...از وقتی که دوباره متولد شدم...

آواتار کاربر
Juggernaut
کاربر خوب
کاربر خوب
تماس:

چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته

پست توسط Juggernaut » شنبه 29 تیر 1387, 4:48 am

چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم

1. تفكر مثبت داشته باشيد. هر چه خوشبين تر باشيد اعتماد به نفس بيشتري خواهيد داشت.

2. در زندگي هر چه اعتماد به نفس بيشتري داشته باشيد بيشتر افراد و موقعيت هايي را كه مي توانند به شما كمك كنند تا به هدفهايتان برسيد به سوي خود جذب خواهيد كرد.

3. براي ايجاد اعتماد به نفسِ بيشتر، مدام با خودتان تكرار كنيد: " خوشبختم ، سالمم و حال خوشي دارم."

4. تمركز كامل برروي هدف اصلي ، در شما احساس قدرت ، اراده و استقلال ايجاد مي كند.

5. تكليفتان را با خودتان روشن كنيد. اين كه دقيقاً بدانيد چه مي خواهيد اعتماد به نفس شما را بي اندازه افزايش مي دهد.

6. ترديدها را كنار بگذاريد. خود را كاملاً متعهد سازيد كه زندگي اي را آغاز كنيد كه براي آن ساخته شده ايد.

7. اين كه اعتقاداتتان چقدر عميق است و تا چه حد به تعهدات خود پايبند هستيد قدرت شخصيت شما را نشان مي دهد.

8. احساس اعتماد به نفس و داشتن اقتدار فردي ناشي از رويارويي با مشكلات و غلبه بر آنهاست.

9. زير بناي اعتماد به نفس در هر زمينه اي تهيه مقدمات و آمادگي است.

10. در هر زمينه اي هر چه بيشتر ياد بگيريد و دانش خود را بالا ببريد اعتماد به نفستان نيز بيشتر مي شود.

11. تمرين و تكرار زياد در هر زمينه اي برگ برنده را به دست شما مي دهد.

12. شما مي توانيد به گونه اي باشيد، چيزهايي داشته باشيد و از عهده كارهايي برآييد كه هرگز خواب آن را هم نديده ايد. اين توانايي درست در همين لحظه در درون شما وجود دارد.

13. ويژگي مشترك و منحصر به فرد زنان و مرداني كه كارهاي بزرگ انجام مي دهند داشتن اين احساس است كه انجام كاري بزرگ جزئي از سرنوشتشان است.

14. برتري حاصل از تسلط كامل در كار، زيربناي اعتماد به نفس و عزت نفس پايدار است.

15. آنچه توانايي هاي بالقوه شما را در جهان خارج محدود مي كند دو چيز است: باورهاي شما و اين كه تا چه حد به توانايي خود در انجام كارها اطمينان داريد.
What`s done is done.
.

.
دعام کنید...برای وقتی که چشمام رو باز میکنم دعام کنید.میخوام از دوباره شروع کنم...از وقتی که مردم...از وقتی که دوباره متولد شدم...

آواتار کاربر
reza-1365
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: فعلا ایران

پست توسط reza-1365 » شنبه 5 مرداد 1387, 1:07 am

رابطه اعتماد به نفس و استقلال طلبی

انسان‌ها بر حسب طبع مدنی هستند و هرگز از زندگی دسته جمعی بی نیاز نیستند. لذا برای ادامة حیات به یکدیگر نیازمندند. استقلال انسان‌ها و جوامع به معنای بی نیازی کامل و صد در صد از یکدیگر نیست‌; زیرا هیچ انسانی به تنهایی نمی‌تواند همة نیازهایش را پاسخ‌گو باشد.

استقلال یعنی وابسته نبودن و برای برطرف شدن نیازها، اطاعت بی چون و چرا نکردن از دیگران‌.

اگر فرد یا جامعه‌ای به این مرحله برسد که برای رسیدن به خواسته‌ها و نیازهایش هر چه دیگران می‌گویند اطاعت کند، گرچه بر خلاف عزّت و شرف انسانی و عقل و دستورات الهی باشد، چنین فرد یا جامعه از خود استقلال ندارد.

برخی از راه های بدست آوردن استقلال فردی و اجماعی عبارت است از:

توکل و تکیه بر خداوند و از منبع فناناپذیر قدرت الهی کمک طلبیدن‌. یکی از چیزهایی که ممکن است به استقلال ضربه بزند، مشکلات و حوادث سخت زندگی است‌. توکل بر خدا، سبب می‌شود تا مقاوت انسان در برابر مشکلات افزایش یابد.

(ابراهیم‌،12)... و توکل کنندگان باید تنها بر خدا توکل کنند."

از مجموع آیات قرآن استفاده می‌شود که منظور از توکل این است که در برابر عظمت مشکلات‌، انسان احساس حقارت و ضعف نکنند ،بلکه با اتّکا بر قدرت بی پایان خدا، خود را پیروز بداند. بنابراین‌، توکل‌، امید آفرین‌، نیروبخش و سبب فزونی مقاومت است‌.

توکل بر خدا آدمی را از وابستگی‌ها که سرچشمة ذلت و بردگی است نجات می‌دهد و به او استقلال و آزادگی می‌بخشد.

تلاش و فعالیت در تمام ابعاد زندگی‌. (نجم‌،39) و این که برای انسان جز حاصل تلاش او نیست‌.(انفال‌،60) و هر چه در توان دارید از نیرو بسیج کنید...(ملک‌،15) اوست کسی که زمین را برای شما رام گردانید، پس در فراخنای آن رهسپار شوید و از روزی خدا بخورید..."

این آیات و مانند آن‌، مسلمانان را به تلاش و فعالیت ترغیب می‌کند.

اعتماد به نفس و در برابر بیگانه احساس حقارت نکردن و خود را کوچک‌تر از آنان ندیدن و توانایی خود را کم‌تر از آنان ندانستن‌.

اتحاد مسلمانان‌; تفرقه و اختلاف سبب به هدر رفتن امکانات و نیروها و زمینه‌ساز وابستگی است‌. (آل عمران‌،103) و همگی به رسیمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید.(انفال‌،46) و از خدا و پیامبرش اطاعت کنید و با هم نزاع مکنید که سست شویدومهابت شما از بین برود..."

صبر و استقامت در برابر مشکلات فردی و اجتماعی و پایداری بر اصول اسلامی‌.(جن‌،16) و اگر مردم در راه راست پایداری ورزند، قطعاً آب گوارایی بدیشان نوشانیم‌.‌. )

آواتار کاربر
Juggernaut
کاربر خوب
کاربر خوب
تماس:

Re: گامهايي براي کسب اعتماد به نفس

پست توسط Juggernaut » پنج‌شنبه 10 مرداد 1387, 3:03 am

.
چند راه مفید برای آنکه اعتماد به نفس شما افزایش یابد:
----------------------------

(مقدمه :انسان یک موجود اجتماعی است که برای پیشبرد و بقای خود در جامعه نیاز به عناصر خاصی دارد.از جمله ی این عناصر می توان به اعتماد به نفس ، محبوبیت ، ویژگی های جسمانی ، میزان تحصیلات و خیلی چیزهای دیگریاد کرد.طی این مقاله من سعی خواهم کرد راه هایی که باعث افزایش اعتماد به نفس می شود را تا حدی که اندیشه ام اجازه دهد به اختصار بیان کنم.مسلما ایده های جالب دیگری نیز می تواند موجب افزایش اعتماد به نفس شود.)

1)هر چند وقت یک بار چند نفس عمیق بکشید .چشم هایتان را ببندید و بر عکس از 100 تا 1 بشمارید.(حداقل روزی 2 بار)

2)ویژگی های بارز و نیک خود را صادقانه برای آشنایانتان بیان کنید.البته به گونه ای که آن ها فکر اینکه شما دارید از خودتان تعریف می کنید را نکنند.

3)کلمات را با نوعی آهستگی بیان کنید .به نوعی دیگر کلمه به کلمه صحبت کنیم.در حقیقت با این کار بر روی هر کلمه تکیه می شود.این باعث این شده که شما خود به خود برای هر واژه ای که به زبان می آورید ارزشی قائل باشید و متقابلا شنونده ی شما نیز همین ارزش را می پذیرد.این فرایند ها موجب افزایش اعتماد به نفس می گردد.

4)هر چند وقت 3 یا 4 بار به خود بگویید "من از اعتماد به نفس بالایی بر خوردار هستم."

5)اگر در بحثی بین چند نفر شرکت کرده اید حتما راجع به آن فکر کنید و ایده ی خود را با صراحت بیان کنید.(اگر فکر می کنید میترسید هیچ عیبی نداره.به خود بگویید که بزای یک بار هم که شده می خواهم دل به دریا بزنم.)

6)همیشه سعی کنیم کمی بلند تر از حد معمول صحبت کنیم.(البته فریاد نزنیم...)

7)خود را آراسته و لباس هایمان را مرتب کنیم.

8- به خود عطر بزنیم.

9)سرعت راه رفتن خودمان را 20% افزایش دهیم.

10)ورزش کنیم.

در پایان تاکید می کنم که اگر فکر کردید که در صحبت کردن با کسی با اعتماد به نفس پایین ظاهر شده اید فراموشش کنید.و دیگر آن گفتگو را در ذهن خود مرور نکنید.
.
منبع :ganimed-sps.persianblog.com
.
What`s done is done.
.

.

nanimehr
کاربر فعال
کاربر فعال
محل اقامت: کویر
تماس:

پست توسط nanimehr » شنبه 19 مرداد 1387, 11:02 pm

لازم میدونم از این مطلب جالبتون تشکر کنم خصوصا از آقا رامین. bil:
----------------------------------------------------------------------------
در دنیایی که همه به دنبال چشمان زیبا هستند، تو به دنبال نگاه زیبا باش. دکتر علی شریعتی
----------------------------------------------------------------------------
میگن با یک گل بهار نمیشه ، اما ما یه گل داریم که با اومدنش تموم دنیا بهار میشه؛ جهت تعجیل در فرج آقا امام زمان صلوات.

آواتار کاربر
reza-1365
كاربر عالي
كاربر عالي

پست توسط reza-1365 » سه‌شنبه 22 مرداد 1387, 2:44 am

بعد از این که خواستم ...

قراره صبح زود بیدار بشیم، اما نمی شه !

قراره یک کاری رو انجام بدیم، اما نمی شه!

قراره جایی بریم، اما نمی شه!

می پرسن چرا ؟

جواب می دیم حسش نبود. حوصله نداشتم. انگیزه نداشتم. محرک می خوام.

یکی رو می خوام که من رو هل بده تا راه بیوفتم.

یک رو می خوام که به من امید بده، انگیزه ی حرکت بده.

دنبال یک اتفاق یا یک جور زمینه می گردم که بتونم شروع کنم.

اصلاً آقاجان من نمی تونم! خوب نمیشه می گی چی کار کنم؟ توان انجام این کار رو ندارم.

.

.

.

ما بدون در نظر گرفتن این که چی هستیم و چی داریم می گیم نمی تونیم.

اگر باور داشته باشیم که ما تنها کسی هستیم که می تونیم به خودمون کمک کنیم؛ اون وقت از کسی انتظار کمک نخواهیم داشت. از کسی نمی خواهیم که به ما انگیزه ی حرکت بده.

باید دست از بهانه تراشی و تمبلی برداشت.

دیگه لازم نیست دنبال کسی باشیم که مارو هل بده.

اون هایی که به جایی رسیدن کسی رو برای هل دادنشون نداشتن. اون ها خودشون تلاش کردن. خودشون سعی کردن که بتونن کاری رو که می خواهند انجام بدهند.

خیلی از کارهای سخت و بزرگ اول غیر ممکن به نظر می رسیدند.

اما کسایی که اون کارها رو انجام دادن، تنها کاری که کردند این بود که خواستند.

ما فقط کافیه که که بخواهیم. اون وقته که دیگه نه انگیزه ای لازم داریم، نه محرکی و نه هل دادنی!

اگر بخواهیم که کاری رو انجام بدیم، پس می تونیم انجام بدیم.

همت کنیم و شروع کنیم و باور داشته باشیم که " بعد از این که خواستم ... " می تونیم و نتیجه ی دل خواهمون رو به دست میاریم.
برای تعجیل در ظهور و سلامتی امام زمان (ع) یک صلوات بفرستید.

آواتار کاربر
nazi111
همکار قدیمی
همکار قدیمی

پست توسط nazi111 » سه‌شنبه 22 مرداد 1387, 8:09 pm

هیچ چیز بیش از نیروی درونی بیش از اعتماد به نفس شخص را قوی و نیرومند نگه نمی دارد وقتیکه این قوت باطنی متزلزل شود یکباره قوای بدنی شخص فرو میریزد و او را از پای در میاورد.
کسی موفق می شود که خسته نمی شود.

آواتار کاربر
nazi111
همکار قدیمی
همکار قدیمی

پست توسط nazi111 » چهارشنبه 23 مرداد 1387, 8:17 pm

نکاتی در رابطه با اعتماد به نفس:

نوشته: وین دایر

* مستقیما در چشم افرادی که با آنها صحبت می کنید نگاه کنید.

وقتی نگاه خود را به پایین یا به طرف دیگر می اندازید ، پیامی که از خود می فرستید این است که کاملا به خود مطمئن نیستید و خود را در وضع قربانی شدن قرار می دهید، اما با نگاه مستقیم در چشم فرد مقابلتان حتی وقتی مضطرب هستید نشان می دهید از کسی که پیش روی شماست ، ترسی ندارید.

آواتار کاربر
nazi111
همکار قدیمی
همکار قدیمی

پست توسط nazi111 » چهارشنبه 23 مرداد 1387, 8:23 pm

طرز نگاه، ایستادن و حالت بدن تان می تواند اعتماد به نفس و قدرت درونی تان را نشان دهد.

هرگز خیلی شق و رق ننشسته و نایستید، هرگز صورت تان را با دست نپوشانید یا از سر ترس و اضطراب دست های تان را به یکدیگر فشار ندهید. اگر از خود مطمئن باشید می توانید آن چنان بر خود مسلط باشید که خطوط چهره تان تغییر نکرده ، چشم تان پلک نزند و حتی صورت تان سرخ نشود. به جای آنکه با صدایی حاکی از ترس و ضعف صحبت کنید ، محکم سخن بگویید

آواتار کاربر
reza-1365
كاربر عالي
كاربر عالي

پست توسط reza-1365 » پنج‌شنبه 31 مرداد 1387, 2:16 am

اعتماد به نفس چيست ؟ ارتباط اعتماد به نفس با خويشتن پذيري چيست ؟ تاثير اعتماد به نفس چيست ؟ اعتماد به نفس چه تاثيري بر ارتباط و زندگيمان دارد ؟ مشخصات يك فرد متكي به نفس كدام است ؟ چه عواملي اعتماد به نفس فرد را مختل ميكند ؟

اهميت حرمت به نفس

احساس ما از خويشتن و آنچه در مورد خود مي انديشيم بر كليه جوانب تجربه ما از زندگي اثر قطعي دارد . شيوه رفتار ما در كار و حرفه , در مسائل عشقي و عاطفي , درنقش پدر و مادر و در رابطه با فرزندان و در پيشرفت امور زندگي همه و همه متاثر و در گروي احساس ما از نقش خويشتن است . همچنين راهگشاي فهم و درك ما از خود و ديگران است.

جدا از مسائلي كه منشا زيستي دارند, اكثر مشكلات رواني از اعتماد به نفس ضعيف ناشي ميشود . اعم از اضطراب , افسردگي , ترس , اعتياد , مشكلات زناشويي , عادت اذيت و آزار كودكان , جنايت و آشوبگري همه و همه در حرمت نفس ضعيف ريشه دارند و رديابي ميشوند. از همه قضاوتهاي ما در زندگي هيچيك به اهميت قضاوت ما از نفس خويش نيست.

اعتماد به نفس سالم يك نياز اصولي و اساسي براي برخورداري از يك زندگي با فرجام است.

تعريف اعتماد به نفس

اكثر ما آدميان فكر ميكنيم كه اعتماد به نفس داشتن يعني اطمينان به توانايي خود در انجام دادن كارهايي خاص , بعبارت ديگر شايد شخص بگويد :"من هندمندم و به توانايي خود در نقاشي اطمينان دارم" يا "من فروشنده اي هستم كه به توانايي خود در فروش و متقاعد كردن مشتريان به خريد اجناس اطمينان دارم"و....

اما در اينكه فكر كنيد براي كسب اعتماد به نفس , بايد بعضي كارها را به خوبي انجام دهيد , از نقاشي گرفته تا فروش, ابراز عشق و يا كارهاي ديگر , اشكالي وجود دارد و آن اين است كه:

با اينكه در مهارتهاي بسياري ميتوانيد خبره شويد , تنها تواناييهاي محدودي را ميتوانيد كسب كنيد . بنابراين اعتماد به نفستان بر پايه كارهايي ميباشد كه به خوبي انجام ميدهيد , تنها بعضي اوقات احساس اعتماد به نفس ميكنيد و آن موقعي است كه آن كار بخصوص را انجام ميدهيد.

يعني اگر ملك خريد و فروش ميكنيد و در كارتان موفق هستيد تنها وقتي كه ملكي را مي فروشيد احساس اعتماد به نفس داريد و در باقي اوقات وضع بدين گونه نخواهد بود. بنابراين درمي يابيم كه اگر تمامي وقت خود را صرف كارهايي نكنيد كه در آنها مهارت داريد و آنها را به نحو رضايت بخشي انجام ميدهيد, مدت زماني را كه احساس اعتماد به نفس داريد محدود كرده ايد. بهمين دليل افراد بسياري به كار خود اعتياد دارند, و زمان زيادي ا ز زندگيشان را در كار خود صرف ميكنند و تعادل زندگي آنها بهم مي خورد. آنها تنها وقتي از خود راضي اند كه آن كار را انجام ميدهند و يا از توانايي ياد شده بهره مي برند. اعتماد به نفس احساسي است كه بايد از آنچه ميدانيم و انجام ميدهيم فراتر رويم.

فرق نميكند كه د رزندگي چه چيزي را كسب كرده ايد . اگر باطنا احساس حقيقي اعتماد به نفس را نداشته باشيد , آن دستاورد و موفقيتهاي ظاهري در واقع ارزش ندارند.

اعتماد به نفس واقعي هيچ ارتباطي به رويدادهاي ظاهري زندگي شما ندارد. اعتماد به نفس بخاطر آنچه كه انجام ميدهيد به وجود نمي آيد بلكه بدليل باورتان به توانايي دروني خود است كه شما را قادر ميسازد تا آنچه را كه ميخواهيد انجام دهيد.

ويژگي يك انسان متكي به نفس

1- انسان متكي به نفس با وجود همه موانع به خود اطمينان دارد.

2- انسان متكي به نفس به نتيجه كار وابسته نيست.

3- انسان متكي به نفس عليرغم عدم وابستگي به نتيجه حداكثر تلاش خود را ميكند.

4- انسان متكي به نفس از عوامل بيروني تاثير نمي پذيرد , بلكه ا ز درون تاثير ميگيرد.

5- انسان متكي به نفس احساس گناه و عذاب وجدان نميكند.

6- انسان متكي به نفس در زندگي فقط به خود تكيه ميكند.

7- انسان متكي به نفس خصوصيات و صفات منفي خود را دركنار صفات مثبت پذيرفته اما اين بدين معنا نيست كه تحت تسلط آنها باشد.

8- انسان متكي به نفس هيچگونه ترس و ترديدي براي شروع و انجام كاري ندارد و با گامهايي استوار و هوشياري به جلو قدم برميدارد.

9- انسان متكي به نفس انعطاف پذير است و به مسائل خشك و تك بعدي نگاه نميكند.

رابطه شكل دهي فرهنگي و ضعف عزت نفس

چه بسيارند باورها و عقايد نادرستي كه د رشكل دهي فرهنگي ناسالم , بعلت تكرار مورد پذيرش افراد جامعه قرار گرفته اند . رايج ترين باورها عبارتند از :

الف : هركس مرتكب اشتباه شود , آدمي بي عرضه است و در زندگي موفق نخواهد شد.

ب : تخم مرغ دزد , شتر دزد ميشود.

باورهاي فوق در جامعه روي اعتماد به نفس افراد چنان تاثيري ميگذارد كه فرد را از ادامه مسير و رشد باز ميدارد. بعنوان مثال يك فردي كه دچار اعتياد شده يا دست به كاري نامشروع زده است چنان از ديد جامعه و افراد آن طرد ميشود كه كلا اعتماد به نفس او را متزلزل كرده و چه بسا موجب انزوا و گوشه گيري فرد ميشود , و وي را مجبور به ادامه با شدت بيشتر ميكند . اين مهمترين دليلي است كه يك فرد معتاد نميتواند ترك كند. چون فاقد اعتماد به نفس است.

چگونه والدين و اطرافيان , عزت نفس سالم كودكان را مختل ميكنند

ريشه ضعف عزت نفس در تجارب دوران كودكي نهفته است :

1- نحوه زندگي والدين و اطرافيان , سرمشق كودكان است . پدر و مادري كه خود اعتماد به نفس ندارند و احساس نياز شديد به انتقاد و ايرادگيري از طرف هركسي را دارند (مخصوصآ كسانيكه مرتبآ از همسر و فرزندان خود ايراد ميگيرند)سرمشق كودكان قرار گرفته و بعنوان اصلي ترين و در واقع مخرب ترين عامل عزت نفس آنها عمل ميكنند.

2- عدم پذيرش كودكان بعنوان افرادي ذاتآ ارزشمند و با اهميت توسط والدين و اطرافيان و دست كم گرفتن آنها و عدم اعتقاد به نظرات آنها , باعث ايجاد ضعف شخصيتي در كودكان ميشود.

3-مقايسه كودكان با ساير كودكان . اين مقايسه ها موجبات آزار رواني فرد مقايسه شونده ميشود و بذرهاي خودكم بيني و كم ارزش بودن در نهاد كودك كاشته ميشود.

4- چنانچه به كودك اجازه داده نشود كه در موارد لازم خودش فكر كند و مستقلآ تصميم بگيرد و در عوض او را از انجام كارهايي كه توانايي آنرا دارد باز داريم, عملآ احساس بي كفايتي و بي لياقتي در آن به وجود مي آيد.

5- تشويق و وادار كردن بچه ها به تقليد از خواهر و يا برادر موفق يا نابغه و عدم موفقيت عملي آنها در اين زمينه , اكثرآ باعث احساس عميق حقارت و نهايتآ ناتواني در برخورد و مقابله با مسائل زندگي در فرزندان خواهد شد.

6- برداشت ناخوش آيند كودك از قيافه و يا نقص هايي كه خود يا حتي نزديكان او دارند احتمالآ نيز زمينه از خودبيزاري و نهايتآ عدم اعتماد به نفس را در او بوجود آورند.

7- اعمال فشار بيش از حد به فرزندان توسط والديني كه سعي دارند با موفقيت بچه ها , ضعفهاي شخصيتي خودشان را جبران كنند , موجبات احساس بي لياقتي در كودكان را ايجاد ميكند.

8- باور كردن استهزا و پرگويي اطرافيان در مورد موقعيت نابسامان اقتصادي,اجتماعي,فرهنگي و نژادي كودك به تقويت احساس خودكم بيني و حقارت در او منتهي ميشود.

9- آزاد گذاشتن و يا كنترل و محدود كردن افراطي كودك توسط اطرافيان احساس بي اهميتي را در او تقويت ميكند.

10- سرزنش و انتقاد افراطي از كودك در ايجاد احساس گناه و بي عرضگي كودك موثر است.

11- شكست و ناكامي هاي مكرر در زمينه هاي مختلف , باعث تقليل حس ارزشمندي در كودكان ميشود و موجب خواهد شد كه به يكي از دو روش افراطي زير رو بياورد:

الف:ترك تحصيل و يا كار و اعراض از جامعه.

ب:تلاش نوميدانه و بيهوده براي اثبات شايستگي از طريق اقدام به كارهاي خلاف عرف جامعه و منطق.

12- نداشتن هدفهاي معقول در زندگي دسترسي به عزت نفس و سلامت شخصيت انسان را شديدآ مختل ميكند.

را مجبور به ادامه با شدت بيشتر ميكند . اين مهمترين دليلي است كه يك فرد معتاد نميتواند ترك كند. چون فاقد اعتماد به نفس است.

روش ايجاد اعتماد به نفس :

گسترش آگاهي راهي براي حصول اعتماد به نفس و رسيدن به زندگي پوياتر ميباشد. موفقيت و شكست ما در هر كاري بستگي به "آگاهي" ما دارد و آكاهي نتيجه و محصول تجربيات همه زندگي و هوش و ذكاوت ماست .

چگونگي برخورد ما با مسائل و نحوه واكنشهاي رواني و نيز تصميماتي كه ميگيريم ناشي از آگاهي ما ميباشد.

آگاهي بر اساس عوامل زير شكل ميگيرد :

1- هوشياري خردمندانه و توانايي مشاهده و تجزيه و تحليل مسائل و ارزيابي تجربه هاي مثبت و منفي, و پيش بيني نتايج تصميماتي كه مي گيريم.

2- تمايلات و خواسته هاي طبيعي و غريزي انسان و آنچه ميتوان به عنوان دانش فطري بشر نام برد.

3- آنچه كه از فرايند تجربيات زندگي برداشت كرده ايم و باعث شكل دهي و چگونگي عقايد و عادات ما ميباشد.

4- اثرات ناشي از حالات روحي, واكنشهاي رواني, تعصبات و غيره و مهمتر از همه احساسي كه در اعماق وجودمان نسبت به خود داريم.

اعتماد به نفس و مسئوليت پذيري :

انسانهاي برخوردار از اعتماد به نفس والا داراي جهت گيري فعالانه نسبت به زندگي و مسائل آن هستند , بعبارت ديگر آنها بيشتر فعال هستند تا منفعل و مسئوليت اعمال و آرزوهاي خود را مي پذيرند و در هنگام بروز مشكل در زندگيشان اولين سوالي كه از خود مي پرسند اين است :"چه راه حلي ميتوانم براي اين مورد پيدا كنم؟"

انواع اعتماد به نفس :

1- اعتماد به نفس رفتاري

2- اعتماد به نفس عاطفي

3- اعتماد به نفس معنوي

الف ) اعتماد به نفس رفتاري : يعني اعتماد به توانايي خود در عمل كردن و به نتيجه رساندن امور زندگي , از چيزي به سادگي پرداخت به موقع قبض آب گرفته تا موضوعي خاص مثل تحقيق روياهايتان.

چگونه اعتماد به نفس رفتاري را در خود ايجاد كنيم ؟

سه خصيصه مهم اعتماد به خود در رفتار عبارتند از :

الف ) باور به توانايي خود در عمل كردن : مثلا اگر در آرزوي كسب و كار هستيد , دست بكار ميشويد تا به هدفتان برسيد نه اينكه براي 5 سال آينده فقط راجع به آن حرف بزنيد !!

ب ) اطمينان به توانايي خود در دنبال كردن فعاليتها و ثابت قدم بودن : بسياري از ما قدم اول را خوب برداشته اما پيش از رسيدن به هدف يا مي ترسيم يا دست پاچه ميشويم و با از دست دادن تمركز خود راه را تا پايان نميتوانيم ادامه دهيم .

ج ) باور به توانايي خود در عبور از موانع : خيلي از افراد تا زماني كه همه چيز خوب پيش ميرود به حركت و پيشرفت ادامه ميدهند ولي زماني كه مانعي در مسير آنها قرار ميگيرد آرامش و تمركز خود را براحتي از دست مي دهند و بعبارتي فلج ميشوند !!

ب ) اعتماد به نفس عاطفي : توانايي كنترل زندگي عاطفيتان و اينكه بدانيد چه احساسي داريد و چگونه ميتوانيد يك ارتباط سالم و ماندگار با ديگران بوجود آوريد . بعضي انسانها در رفتار خود اعتماد زيادي دارند و از اين نظر موفق هستند ولي چون از نظر عاطفي به خود چندان اعتماد ندارند در زندگي خصوصيشان شاد نيستند.

چگونه اعتماد به نفس عاطفي را در خود ايجاد كنيم ؟

پنج خصيصه مهم اعتماد در اين زمينه :

الف ) باور به توانايي خود در شناخت و تشخيص احساسات خويش : يك بخش مهم از اعتماد به خود در زمينه عاطفي , تشخيص احساس به هنگام تجربه آن است . اغلب ما , احساسات مختلفي را با خود يدك ميكشيم , ولي از وجودشان بي خبريم كه اين نشانه عدم اعتماد به نفس عاطفي ميباشد.

ب ) باور به توانايي تان در ابراز احساسات و آنچه در درونتان مي گذرد : دانستن اينكه چه احساسي داريد اولين قدم در داشتن اعتماد به نفس عاطفي است . دومين قدم , توانايي ابراز آنها به طور مناسب به افراد درگير اين احساسات است مثل همسر , دوست و آشنايان . احساسات ابراز نشده گرفتگي عاطفي در شما ايجاد ميكند و شما را از دريافت و ابراز عشق و محبت باز مي دارد. ابراز احساسات حتي احساساتي مثل خشم و عصبانيت و در ميان گذاشتن آنها با همسر و عزيزانمان باعث رفع خيلي از كدورتها و سوتفاهمات ميشود.

ج ) باور به توانايي خود در ايجاد ارتباط معني دار و محبت آميز با ديگران : اگر ميترسيد كه به مهماني يا جلسه اي برويد نشانه ضعف شما در اين زمينه است.

د ) باور به تواناييتان در دريافت عشق و تفاهم , شفقت در هر موقعيتي , بخصوص در مواقع دشوار : يكي از كليدهاي ايجاد روابط موفق و در نتيجه يكي از كليدهاي اعتماد به خود در زمينه عاطفي , توانايي شما در سپري كردن مراحل ناخوشايند عاطفي تا رسيدن و بازگشت به عشق و تفاهم است . كافي نيست كه فقط بدانيد چه احساسي داريد و حتي چگونه آنرا ابراز كنيد. مي بايست اعتماد داشته باشيد كه ميتوانيد از احساساتتان عبور كنيد و به عميق ترين حقيقت خود برسيد . بايد عادات جستجو براي عشق , اهدافي والاتر و ... را در تمام شرايط در خود پرورش دهيد.

ر ) اعتماد به خود در اينكه بعنوان يك انسان آنچه ميتوانيد به ديگران هديه كنيد ارزشمند است : هر انساني در نوع خود يگانه است و در دنيا هيچكس مثل ديگري نيست , دانستن اينكه كي هستيد و چه چيزي ميتوانيد به ديگران هديه دهيد , قسمتي از داشتن اعتماد به نفس عاطفي است . وقتي به يگانگي خود پي ببريد به آن افتخار ميكنيد و درخواهيد يافت كه براي كساني كه شما را مي شناسند چقدر با ارزشيد.
برای تعجیل در ظهور و سلامتی امام زمان (ع) یک صلوات بفرستید.

قفل شده